Vlasenica
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Ko sadi trnje, ne moze ocekivati da mu niknu datule !

2 posters

Go down

Ko sadi trnje, ne moze ocekivati da mu niknu datule ! Empty Ko sadi trnje, ne moze ocekivati da mu niknu datule !

Komentar by Vlasencanka_20 Tue Feb 19, 2008 2:14 am

Jedne prilike Fudajl ibn Ijad tumacio je kur'ansku suru El-Mulk i kad je dosao do ajeta: Onaj Koji je dao smrt i zivot da bi iskusao koji od vas ce bolje postupati, rekao je: "Misli se na djela koja su iskrena i ispravna." Nakon toga je upitan: "A sta to znaci?" Odgovorio je: "Ako djelo bude iskreno, a ne bude ispravno, nece biti primljeno, a ako bude ispravno, a ne bude iskreno, opet nece biti primljeno. Iskreno djelo je ono koje se cini samo u ime Allaha, a ispravno je ono djelo koje je u skladu sa sunnetom Poslanika, sallallahu alejhi we sellem."
Od njega se prenosi da je rekao:"Kada se pojavi ogovaranje (gibet), nestaje bratstva u ime Allaha."
"Iskren musliman zasadi palmu i opet se boji da njeni plodovi ne budu trnje, a licemjer(munafik) zasadi trnje i opet se nada da sa njega ubere svjeze datule."
"Ko se sacuva petero, sacuvao je svoj dunjaluk i ahiret: samodopadljivosti, oholosti, licemjerstva, strasti i omalovazavanja drugih ljudi."

Svakom stvorenju Allah je propisao nafaku

Prenosi se da je neki covjek dosao kod Ibrahima ibn Edhema i zalio mu se na mnostvo djece koju mu je Allah dao. Na to mu je Ibrahim odgovorio: "Posalji meni svako svoje dijete za koje smatras da mu Allah nije odredio nafaku, ja cu ga hraniti i izdrzavati." I covjek je usutio.
Rekao je takodjer: "Zelis li uputiti Allahu dovu koja ce biti uslisana?Onda jedi halal nafaku i trazi od Allaha sto god zalis, dat ce ti."
"Ko zna sta trazi, zaboravit ce na trud koji zbog toga ulozi, ko ne obara pogled i dugo gleda u haram, dugo ce i tugovatai, ko produzi nadu, upropastit ce djelo, ko pusti jezik, ubija sam sebe."

Sjeti se noci cija je zora Sudnji dan

Rekao je Omer ibn Abdul-Aziz: "Ni na cemu nisam zavidio Hadzdzadzu ibn Jusufu osim na tri stvari: velikoj ljubavi prema Kur'anu, brizi o porodici i njegovim rijecima na smrtnoj postelji: 'Moj Allahu, oprosti mi i smiluj mi se, zaista ljudi misle da Ti to neces uciniti."
Jedne prilike je Omer ibn Abdul-Aziz upitan: "Sta je osnova i sustina tvog pokajanja?" Odgovorio je: "Nekada pozelim da kaznim svog slugu zbog njegovog nemarnog odnosa prema poslu, pa kad to primjeti, on mi rekne: 'Omere, sjeti se noci cija je zora Sudnji dan!' I onda ja odustanem od kazne."
Rekao je Sufjan es-Sevri: "Ako ti uistinu sebe poznajes, ne treba ti smetati to sto drugi o tebi govore."

Bogatstvo je u pouzdanju u Allaha i neovisnosti od ljudi

POznati islamski ucenjak Ebu Hazim savjetovao je jednog muslimana i izmedju ostalog rekao mu: "Sinko, ne slijedi onoga ko se ne boji Allaha u tajnosti, i koji ne skriva mahane, i koji je osijedio a svoje stanje nije popravio."
Upitan je Ebu Hazim: "U cemu se ogleda tvoje bogatstvo?" Odgovorio je: "U potpunom pouzdanju u Allaha i u neovisnosti od ljudi."
Jedne prilike mu je halifa napisao: "Napisi mi svoje potrebe, pa da ti ih ispunim." On mu je odgovorio: "Boze sacuvaj da to uradim, ja sam svoje potrebe iznio pred Onoga Koji bez racuna ispunjava potrebe. Dosta mi je ono sto mi je dao, a zadovoljan sam zbog onoga sto mi je uskratio."
Rekao je takodjer: "Allah je objavio dunjaluku: 'Ko od ljudi bude sluzio tebi, iscrpi ga i unisti, a ko bude sluzio Meni, ti budi sluga njemu."
Ebu Ma'ser je rekao: "Vidio sam Ebu Hazima dok je sjedio oborene glave u mesdzidu, a suze su mu umivale lice. Upitao sam ga: 'Sta te je rasplakalo?' Odgovorio je: 'Cuo sam da je Allahov POslanik, sallallahu alejhi we sellem, rekao da vatra nece doticati ona mjesta koja su doticale suze bogobojaznosti."

Savjeti Jahjaa ibn Muaza

Prenosi se da je Jahja ibn Muaz vidio covjeka kako ljubi svoje dijete, pa ga je upitao: "Volis li ga?" Nakon sto je dobio potvrdan odgovor, rekao je: "To je ljubav prema onome koga si rodio, as ta mislis kolika je ljubav Onoga Koji ga je stvorio!"
rekao je takodjer: "Jadni insan, da se boji dzehennemske vatre kao sto se boji siromastva, bez problema bi usao u Dzennet."
"Ko se stidi Allaha u pokornosti, Allah se njega stidi dok cini grijeh."
"Tri su vrste ljudi: ljudi koji su zauzeti radom za onaj svijet naustrb ovog svijeta i to je stepen dobrih; ljudi koji su zauzeti dunjalukom radi ahireta i to je stepen spasenih; i ljudi koji su zauzeti dunjalukom, a na ahiret su potpuno zaboravili - to je stepen stradalnika."
Jedne prilike ucio je odvu: "Gospodaru moj, ako me moji grijesi dovedu do beznada, neka mi lijepo misljenje o Tebi bude utociste! Gospodaru moj, Ti si mi pokrio sramote i grijehe na dunjaluku, ali je moja zelja i potreba da mi ih pokrijes i na ahiretu jos veca! Moj Allahu, ucinio si mi neizmjerno dobro sto nisi otkrio moje grijehe dok sam zivio na dunjaluku medju odredjenom skupinom ljudi, molim Te, nemoj me osramotiti ni na Sudnjem danu pred svim ljudima! Gospodaru moj, nemoj nas uciniti od onih koji Te dozivaju i mole svojim jezicima, a svojim srcima bjeze od Tebe!"
Vlasencanka_20
Vlasencanka_20
Admin
Admin

Broj komentara : 297
Join date : 2008-02-18
Age : 36
Mjesto : Kanada

Na vrh Go down

Ko sadi trnje, ne moze ocekivati da mu niknu datule ! Empty Re: Ko sadi trnje, ne moze ocekivati da mu niknu datule !

Komentar by masic Thu Feb 21, 2008 7:20 pm

bilo bi bolje za sve nas da ovo svi znamo na pamet a ne da iz knjige prepisivati
masic
masic
Clan
Clan

Broj komentara : 225
Join date : 2008-02-19
Age : 37
Mjesto : france bosna kladanj

Na vrh Go down

Na vrh


 
Permissions in this forum:
Ne možete odgovoriti na teme ili komentare u ovom forumu